Hürriyet – 5 Mayıs 2005

H5-Mayis-2005-BYaşadığımız deprem felaketi ev fiyatlarında dengesizlikler yarattı.Depremden önce bazı semtlerde fiyatlar dünya standartlarının da üstüne çıkmış, akıl almaz rakamlara ulaşmıştı. Bu semtlere en iyi örnek de İstanbul’un Bakırköy ilçesindeki Yeşilyurt, Yeşilköy, Florya, Ataköy semtleridir. Depremden önce bu semtlerde fiyatlar olması gerekenin çok üstündeydi. Örneğin ; 250 m² lik bir daire 800.000 dolara satılıyordu, şimdi aynı daire 125.000 dolara düştü.Ne o günkü rakam doğruydu, ne bugünkü rakam doğru. Bazı yerbilimcilerimizin depremden en çok etkilenecek semtleri açıklarken bu semtleri sayması, bu semtlerde bulunan evlerin yıkılacağı ya da hasar göreceği anlamına gelmez.Evin sağlamlığı bugünkü tekniklerle rahatlıkla test edilebilmektedir. Yapılacak iş bu evlerin sağlamlık testlerini yaptırmak ve olası bir depremde evinin durumunun ne olacağını öğrenmektir. Bence bu semtlerde evi olanlar, evlerini eski fiyatların yedi kat altına satmak yerine, derhal her yerde örgütlü olan ve bu işi büyük bir yetkinlikle yapan inşaat Mühendisleri Odası’na başvurarak evinin sağlamlığını test ettirmelidir.

Şimdi depremden önce yapılmış evler eski değerlerinin çok altında satılıyor. Peki yeni yapılan evler kaç paraya satılıyor? Geçtiğimiz hafta bu semtleri şöyle bir dolaştım ve yine beni şaşkınlığa uğratan bir tabloyla karşılaştım. Bu semtlerde evler iki katagoriye ayrılmış; depremden önce yapılan bina, depremden sonra yapılan bina. Depremden sonra yapılmakta olan henüz temel aşamasındaki bir binanın önünde durdum.

* Satılık daire var mı? – Var. * Daire fiyatları ne kadar? – 380 m² lik bir daire 750 bin dolar yani bir trilyon elli milyar, * 170 m² lik bir daire 400.000 dolar yani altı yüz milyar. – Ama hemen bitişiğinizde bir ev var o da 170 m², onun değeri 125 bin dolar, bu niye böyle pahalı? * O bina depremden önce yapılmış da ondan. – Yani çürük mü? Bizim binanın altına fore kazık çaktık, bizim binalarımıza depremde hiçbir şey olmaz. * Fore kazık zorunluluğu mu vardı? – Sağlam olsun diye yaptık.

Zemin alüvyonlu toprak ise, zeminde problemler varsa, elbette fore kazık çakılabilir. Ama zorunluluk yoksa buna ne gerek vardır? Bu binalar yeni yapılıyor diye, ya da altına fore kazık çakılmış diye, bu fiyatlara ev satın almak ne kadar yanlışsa, depremden önce yapılmış diye düşük fiyatlara ev satmak da o denli yanlıştır.

Evlerini eski değerlerinin çok çok altına satmak yerine, bence zorunlu değilse buna da gerek yok , evlerini yıksınlar, yeniden yapsınlar. Bu semtlerde bir apartman yaklaşık 12 dairedir. İnşaat büyüklüğü de 2 bin m² dir. Çok çok lüks bir ev yapsalar bile, yıkacakları binanın yerine ortalama 700 bin dolara, yani iki daire parasına, apartmanı mal ederler, her ev sahibi 60 bin dolar para öder ama herbiri 400 bin dolarlık daire sahibi olabilir. Bu evler için herkesin 60 bin doları var mıdır derseniz? Artık bankalar 10 yıla kadar ev kredisi veriyorlar.