Konut Dergisi

Konut Dergisi’nde yayınlanmış Oğuz Soydan yazıları

Kmart-nisan-2005-B

Konut - Mart Nisan 2005

Konut piyasasının hareketlenmesinde bir çok etken var, bunların en başında mevduat ve kredi faizlerinin düşmüş olmasını sayabiliriz. Mevduat faizlerinin düşmüş olması, küçük yatırımcıları yıllardan beri ev almaya yöneltir, yine öyle oluyor.
KKasim-Aralik-2004-B

Konut - Kasım Aralık 2004

2005 yılı genelde inşaat sektörü, özelde konut için önemli ve verimli bir yıl olacaktır. Ülkemizin yaşadığı ekonomik krizler, deprem felaketleri, sektördeki yatırımları neredeyse tamamıyla durdurmuştu.
KTemmuz-agustos-2004-B

Konut - Temmuz Ağustos 2004

Beş yıl önce yani 17 Ağustos 1999 yılında yaşadığımız deprem felaketi öncesi, kooperatiflerin ürettiği konutlar önemli ölçüde gereksinimi gideriyordu. Yapımı uzun da sürse, kalitesi konusunda tartışmalar da olsa konut üretimine çok önemli katkısı olmaktaydı ve toplumun belli bir kesiminin konut gereksinimini karşılamaktaydı.
KMart-Nisan-2004-B

Konut - Mart Nisan 2004

Olanaklarınız varsa, iyi yerlerde, güzel evler satın alabilirsiniz. İmkanları olan kesimin zaten ev sorunu da yok. Peki, kimin ev sorunu var ? orta gelir, alt orta gelir ve alt gelir gruplarının ev sorunu var.
KOcak-subat-2004-B

Konut - Ocak Şubat 2004

Çok uzun yıllar başta konut olmak üzere gayrimenkul en iyi yatırım aracı olarak görüldü, bir yandan nüfus artışının baskıları, bir yandan göç baskısı sonuçları, diğer yandan konutun iyi, bir yatırım aracı olarak görülmesi ülkemizde bilinçsizce ve yoğun olarak konut yapımı sonucunu getirdi.
KEylül-Ekim-2003-B

Konut - Eylül Ekim 2003

Vergi affı, S.S.K affı, imar affı, ceza affı; aflara alışkın bir toplumuz, çıkmayınca hemen beklenti içine giriyoruz oysa birilerini affediyorsanız, başkalarını cezalandırıyorsunuz demektir.
KTemmuz-Agustos-2003-B

Konut - Temmuz Ağustos 2003

1950’ li yıllarda başlayan, köylerden kentlere olan göç yavaşlamış da olsa, özellikle büyük kentlerimiz halen sağlıksız gelişmektedir. Bunun başlıca nedeni, ülkemizdeki siyaset biçiminin yanlışları ve sağlıklı bir kentleşme politikasının olmayışıdır.